17 w 1 czyli nadchodzi Silesia...

O planowanych i przyszłych inwestycjach w tabor, sieć, torowiska itd.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
adasiek
Posty: 353
Rejestracja: 12 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: Gliwice

17 w 1 czyli nadchodzi Silesia...

#1 Post autor: adasiek » 16 gru 2006, 19:41

Miasta GOP-u będą jedną całością...
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 82019.html

Hehe teraz będę mógł mówić, że 7-ka i 15-stka jeżdżą w moim mieście :P :P.
Ciekawe czy złączenie wszystkich miast przyniosłoby jakieś zmiany na lepsze dla tramwajów...
Co myślicie o tym pomysle?

rzelfix
Posty: 829
Rejestracja: 11 lis 2006, 23:18
Lokalizacja: GOP

#2 Post autor: rzelfix » 16 gru 2006, 21:26

Narazie to są tylko wstępne plany. I mam nadzieję, że nic z nich nie będzie. Według mnie przyszła Silesia jest za duża i wiele z tych planów może się nie powieść. A poza tym łatwiej jest zarządzać mniejszymi miastami niż ogromną aglomeracją.

A jeżeli już konkurować z Warszawą to nie za tak wielką cenę.

Awatar użytkownika
adasiek
Posty: 353
Rejestracja: 12 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: Gliwice

#3 Post autor: adasiek » 16 gru 2006, 21:32

Ja mam co do tego mieszane uczucia...Ale słyszałem że posłowie są przychylni do tych planów...a zresztą-prezydenci miasta chyba zostaną na stanowiskach tylko oprocz nich bedzie ta jedna osoba, ktora będzie reprezentować całą Silesię.

Panewniczanin
Posty: 135
Rejestracja: 24 lis 2006, 14:23

#4 Post autor: Panewniczanin » 16 gru 2006, 21:47

To trochę off-topicznie skomentuję... Nie bijcie mnie!

1. Dlaczego to ma się nazywać Silesia? Maksymalnie mnie wkurza nazywanie Sosnowca i całego Zagłębia Śląskiem bo jakiś kretyn z Warszawy debilnie nazwał województwo - i tak powstał także potworek medialny "Opolszczyzna" i "Katowice - Stolica Śląska". Jak coraz mniej osób wie, stolicą Dolnego Śląska (i przyjmuje się, że całego Śląska) jest Wrocław, a Górnego - Opole. Podobnie z EXPO Silesia, które ma zostać zbudowane w Sosnowcu "na Śląsku". :?
2. W sumie in plus - bo kretynizmem jest start samego Chorzowa w konkursie na organizowanie EURO 2012, czy też budowa konkurencyjnej hali dla Spodka w Gliwicach... Może jeszcze wybudować Politechnikę w Katowicach i Uniwerek w Gliwicach?
3. Co z MZK Tychy i PKM Jaworzno? Czy zostaną wchłonięte przez KZK? Jeśli tak to w jaki sposób?O ile z PKM Jaworzno może być łatwo, bo generalnie jest głównym organizatorem KM tylko w Jaworznie, które ma należeć do Silesi i może zostać "wchłonięte" przez KZK GOP, to co z MZK Tychy, którego głównym zadaniem jest organizowanie KM w Tychach (bo to zakład budżetowy gminy Tychy), lecz także jest głównym organizatorem na terenie powiatu mikołowskiego? Mam nadzieje, że sposób organizacji KM będzie tam taki sam jak organizacja przewozów przez KZK np. w Lędzinach. I co z taryfą? Dlaczego np. mieszkańcy Jaworzno mają płacić wg obecnych stawek skoro obecnie płacą mniej? Spowoduje to wzrost pasażerów u "nyskarzy", których i tak w Jaworznie jest od cholery, kursujących wszędzie, nawet na dzielnice mocno podmiejskie jak Cezarówka, a na głównej trasie z Centrum na Os. Stałe w dzień powszedni wykonują ponad 120 kursów! A właśnie zmiana taryfy w Jaworznie (obniżenie cen) miała na celu odzyskanie klientów straconych na rzecz busiarzy.
4. Mam również nadzieję, że to tylko zalążek przyszłej wielkiej, ponad 4 milionowej aglomeracji od Ostrawy po Zawiercie (jak już trzeba z tym Zagłębiem)... Swoją drogą już na wstępie członkiem związku aglomeracyjnego powinny być trzymiasta - Radzionków (który gdyby nie odłączał się od Bytomia byłby członkiem "Silesii"), Tarnowskie Góry oraz Mikołów. ZTCW TG i Mikołów nie są członkami Silesii, gdyż jako siedziba powiatu nie mogą być - nie wiedzieć czemu - w Związku Aglomeracyjnym. Nieobecności Radzionkowa natomiast kompletnie nie rozumiem. :/
5. Mam nadzieje, że w końcu człowiek mieszkający w dajmy na to Podlesiu zacznie mówić, że jest z "Podlesia wchodzącego w skład Silesii", bo obecnie troszkę mnie denerwuje, że człowiek z Podlesia mówi, że jest "z Katowic". Gdzie Katowice, gdzie Podlesie? Jakby nagle Podlesie stało się dzielnicą Mikołowa czy Tychów to nagle cudownie stałby się mikołowianinem czy tyszaninem? Natomiast jeśliby wszyscy ludzie z Wilczego Gardła, Mąkołowca czy Klimontowa po utworzeniu Silesii mówili, że są mieszkańcami Silesii albo co gorsza Ślązakami (zdanie "jestem mieszkańcem województwa śląskiego, więc jestem Ślązakiem" na niedawnej lekcji języka polskiego było tematem mojej polemiki z polonistką przez pół lekcji i kąsek przerwy) to byłaby porażka. Więcej patriotyzmu lokalnego!
6. Na koniec trochę optymizmu - skończą się kuriozalne sytuacje typu miasto się zwie "Piekary Śląskie" a centrum de facto nie znajduje się w Piekarach lecz w Szarleju, Urząd Miasta miasta "Siemianowice Śląskie" w Michałkowicach, klub sportowy "Ruch Radzionków" nie znajdujący się na terenie miasta "Radzionków" lecz na terenie "Bytomia", kultowe już pytanie o centrum Rudy Śląskiej :D czy spory terenowe - mój ulubiony przykład to Os. Budryka w Michałkowicach - 2 całe bloki + trzy z pięciu klatek następnego bloku należy do miasta Chorzów a reszta do Siemianowic :D Dodam, że poczta także dla siemianowickiej części znajduje się ZTCW w Chorzowie

Pozdrawiam i przepraszam za ewentualne nieścisłości czy też błędy składniowe - jak człowiek pisze tak długą wiadomość o późnej porze nie ma czasu na przeczytanie. :P
"SLD to jest znak reklamowy, taki jak Coca-Cola, i sam ten znak ma ogromną wartość."

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#5 Post autor: Peter » 17 gru 2006, 10:01

Pamiętajcie, że mimo powstania takiego scalonego miasta, poszczególne 17 miast nadal zachowa odrębność. Chodzi tu właśnie m.in. o rozwiązywanie problemów komunikacji miejskiej, czyli chociażby szybkie pozyskiwanie i to sporych przy takim wspólnym budżecie środków z UE. Pod tym wględem jest to dobry pomysł.
Najpierw jednak musi być rozwiązana sprawa własności TŚ, co jest chyba oczywiste.
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Peter
Posty: 8468
Rejestracja: 12 lis 2006, 06:46
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#6 Post autor: Peter » 04 kwie 2007, 21:53

Aglomeracji (właściwie powinno być konurbacji) ciąg dalszy :arrow: Link
Rośnie Aglomeracja Śląska

Przemysław Jedlecki

Tarnowskie Góry i Mikołów, miasta do tej pory pomijane w dyskusji o utworzeniu Aglomeracji Śląskiej, wejdą w jej skład - ogłosił w środę Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski. Ostrzegł jednocześnie przed powierzaniem metropolii zbyt wielu zadań. - To może ją sparaliżować - przestrzegł
Wojewoda zorganizował w środę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego dyskusję o Aglomeracji Śląskiej. Jej uczestnicy byli zgodni, że powstanie metropolii to szansa dla mieszkańców regionu.

- Metropolia już istnieje, ale nie wykorzystuje jeszcze swojego potencjału, bo do tej pory nie było przepisów, które określą jej działanie - mówiła prof. Irena Lipowicz. Wtórował jej prof. Janusz Janeczek, rektor UŚ. - Martwi mnie, że już teraz dla dzieci z katowickich dzielnic organizuje się wycieczki do centrum miasta, bo nie stać ich na to, żeby codziennie tu bywać - mówił.

Ważne będzie też to, kto będzie rządził w przyszłości aglomeracją i jak jej szef będzie wybierany. Zdaniem prof. Ernesta Knosali z Wydziału Prawa i Administracji władze Aglomeracji Śląskiej powinny być wybierane w wyborach bezpośrednich. - Jest to zgodne z Europejską Kartą Samorządu Regionalnego - przypomniał.

Jednak wojewoda, który brał udział w pracach na projektem ustawy metropolitalnej, na razie to wykluczył. - Dyrektor aglomeracji powinien być wybierany w konkursie przez zgromadzenie związku, w którym zasiądą burmistrzowie i prezydenci. Kadencja dyrektora powinna być krótka, np. dwuletnia, a w zamian za to będzie go bardzo trudno odwołać - mówi.

Kompetencje szefa AŚ nie będą duże - stanie się jedynie wykonawcą woli zgromadzenia związku.

Pietrzykowski zdradził również, że w skład Aglomeracji Śląskiej wejdzie najwyżej 19 miast. Znajdą się w niej również Knurów, Czeladź, Będzin oraz Mikołów i Tarnowskie Góry. - To miejskie gminy, które mają gęste zaludnienie i spełniają kryteria przynależności do metropolii - tłumaczył.

Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, nie ukrywa zadowolenia z takiego obrotu rzeczy. - Po raz pierwszy zostaliśmy oficjalnie wymieni w tym gronie - mówi.

Pietrzykowski ostrzegł równocześnie przed przekazaniem AŚ zbyt wielu kompetencji. Metropolia nie powinna się zajmować gminnymi drogami, szkołami czy służbą zdrowia. - Setki drobnych problemów mogą tylko podciąć jej skrzydła - tłumaczy. Jego zdaniem AŚ powinna zająć się m.in. strategią rozwoju regionu, jego promocją, organizacją transportu i najważniejszymi drogami, takimi jak np. DTŚ.
Źródło : www.gazeta.pl
*SDIP (U.N.O.)

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 4741
Rejestracja: 17 lis 2006, 16:30
Lokalizacja: Katowice-Piotrowice

#7 Post autor: Boguś » 05 kwie 2007, 10:08

Dziwne, że dopiero teraz Mikołów i Tarnowskie Góry mają zostać włączone do Agromeracji

Panewniczanin
Posty: 135
Rejestracja: 24 lis 2006, 14:23

#8 Post autor: Panewniczanin » 07 kwie 2007, 11:56

Ze strony Ruchu Autonomii Śląska (www.raslaska.org):
W dniu 4 kwietnia 2007 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona prawnym aspektom integracji miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej z udziałem naukowców oraz wojewody Tomasza Pietrzykowskiego. Ten ostatni zaprezentował wyniki prac zespołu powołanego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakończonych 20 marca br. Planowane jest powołanie ustawowego związku 17-19 miast, obligatoryjnie wykonującego zadania w następującym zakresie: wspólna strategia rozwoju, lokalny transport zbiorowy (razem z koleją), zarządzanie drogami istotnymi z punktu widzenia obszarów metropolitalnych, niektóre zadania z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej i zaopatrzenia w energię, wspólne przedsięwzięcia o znaczeniu ponadlokalnym, wspólna promocja, niektóre zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Oprócz nich byłyby wykonywane zadania fakultatywne. Organem ustawodawczym związku byłoby zgromadzenie składające się z prezydentów i burmistrzów, a liczba głosów byłaby proporcjonalna do liczby mieszkańców danego podmiotu. Organem wykonawczym byłby dyrektor regionalny, powoływany na dwuletnią kadencję. W skład związku mogłyby wejść tylko gminy miejskie, o gęstości zaludnienia co najmniej 400 osób na km kw. i co najmniej wysokim stopniu urbanizacji. Wystąpienie ze związku i wstępowanie nowych członków możliwe byłoby po 5- lub 8-letnim okresie karencji i obwarowane kilkoma warunkami, m.in. przeprowadzeniem referendum, uzyskaniem zgody zgromadzenia związku oraz MSWiA (sic!).
Ciekawe co dokładnie oznacza ta organizacja transportu kolejowego. Bilety okresowe KZK ważne w pociągu Bytom - Gliwice? :? A może tylko LKM na bezsensownej trasie Tychy - Sosnowiec?
"SLD to jest znak reklamowy, taki jak Coca-Cola, i sam ten znak ma ogromną wartość."

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości